Jak dezinfikovat respirátor? Metody dezinfekce respirátoru

Respirátory třídy FFP3 představují nejúčinnější ochranou dýchací soustavy proti škodlivinám v ovzduší (kouři, prachovým částicím či virům a bakteriím) s garantovanou velmi nízkou propustností. Standardně se rozlišují dvě skupiny respirátorů FFP3, a respirátory s opakovatelným a neopakovatelným použitím. Respirátory s neopakovatelným použitím jsou obvykle vyrobeny z filtrační tkaniny, jež je primárně určena k okamžité likvidace po použití. Jejich opětovné použití je podmíněno důkladnou dezinfekcí, kterou je možné realizovat několika způsoby.

A jak správně dezinfikovat respirátor?

Doporučení existuje celá řada. Nejlepší variantou je použití nového respirátoru. V naší nabídce najdete respirátory skladem, takže si můžete zakoupit i větší množství kusů. I tak je ale dobré znát způsoby, jak dezinfikovat respirátor a připravit ho na další bezpečné použití.

Dezinfekce jednorázových respirátorů FFP3

Standardně je rozlišováno několik speciálních způsobů, jak dezinfikovat respirátor třídy FFP3 vycházející s nutností odstranit nežádoucí látky ze struktury tkaniny a následně ji sterilizovat. Pokud je primárním záměrem použití respirátoru ochrana dýchacího ústrojí proti virům a bakteriím, vyžaduje znovuobnovení filtrační schopnosti respirátoru především odstranění již zachycených mikroorganismů (jak z vnější, tak z vnitřní strany).

Metody dezinfekce respirátoru

Dezinfekci i sterilizaci je pak možné provést následujícími způsoby.

Dezinfekce zvýšenou teplotou

Tento způsob zahrnuje buď sterilizaci horkou párou pomocí parního čističe, nebo v mikrovlnce. Znovuobnovení funkce respirátoru v mikrovlnce vyžaduje odstranění kovových částí respirátoru a navlhčení tkaniny, lze použít také sterilizátor (sterilizační sáček, který je určen pro kojenecké vybavení). Sterilizace by měla trvat kolem 3-5 minut v závislosti na nastaveném výkonu mikrovlnky. Další možností je pak sterilizace suchým ohřevem na minimální teplotu 60 °C např. pomocí žehličky.

Dezinfekce pomocí UV lampy

Pro zajištění sterilizace respirátoru je možné použít také UV lampy. Osvit by měl být proveden několik minut z obou stran.

Dezinfekce chemickou cestou

Respirátor lze dezinfikovat také chemickými dezinfekčními prostředky. Ty jsou na respirátor nanášeny z obou stran – po aplikaci je potřeba je nechat vyschnout.

Dezinfekce vyvařením

Nejběžnější metodou sterilizace respirátoru je pak vyvaření, tedy ponoření do vodní lázně s teplotou nad 100 °C. Proces dezinfekce je v tomto případě shodný s běžnými postupy využívanými u velmi znečištěného prádla. Nejjednodušším způsobem, jak vyvařit respirátor, je nechat ho několik minut ve vroucí vodě.

Účinnost respirátorů po sterilizaci

Dezinfekce respirátorů FFP3 prostřednictvím uvedených metod je pouze nouzovým řešením a jejich opakováním se účinnost ochrany postupně snižuje. V případě, že respirátor používáte na denní bázi, je nutné jej po několika dezinfekčních procesech zlikvidovat.

Přečtěte si články o respirátorech: