Jak vyrobit roušku

Jak vyrobit roušku, která sedí?

Při výrobě roušky záleží na tom, aby správně seděla na obličeji. Takže, jak velká má být rouška? Odpověď se liší podle toho, jestli to bude rouška pro děti či klasická univerzální varianta pro dospělé. Pokud však přesnosti příliš nedáte a víte, že vlastní šití roušky nepřichází v úvahu, bude se vám hodit několik praktických rad, jak to udělat, aby rouška seděla přesně tak, jak má.

Jak vyrobit roušku
Návod, jak vyrobit roušku

Snadná výroba roušky bez šití

Pokud si chcete vyrobit roušku, nemusíte hned vytahovat šicí stroj, protože existují způsoby, jak si dobrou roušku i na více použití vyrobit bez šití.

Co budete potřebovat? Hlavně kvalitní bavlněnou látku, případně některý z níže uvedených materiálů. Hodí se také gumičky nebo tkalouny pro vytvoření mechanismu na zavazování roušky. K tomu trocha volného času a šikovnosti a výroba roušky doma může začít.

Z čeho se dá vyrobit rouška?

Pro výrobu roušky se dají použít různé materiály a způsoby.

  • z bavlněné látky
  • z kuchyňské utěrky
  • rouška z HEPA filtru například do vysavače
  • rouška z PET lahve
  • z trička
  • ze šátku

Taky platí, že čím více vrstev, tím lepší účinnost filtrace vzduchu. Proto jsou dobrou volbou roušky s kapsou, kam se dá umístit jednorázový nano filtr o velmi jemné struktuře, která nepropustí téměř nic.

Hodit se může i tento jednoduchý návod, jak vyrobit jednorázovou roušku.

Jak vyrobit roušku s kapsou?

Pro výrobu roušky s kapsou potřebujete větší množství materiálu. Pokud se nechcete pouštět do šití, připravte si kus bavlny, případně tričko nebo šátek. Alespoň jednou přehněte tak, aby vznikl čtverec dostatečně velký pro zakrytí potřebné části obličeje. Díky přehybu vznikla jakási kapsa, kam je možné vložit filtrační materiál. Tím může být netkaná textilie, papírový kapesník nebo nano filtr do roušky.

A jak může vypadat výsledek, když se rouška s kapsou ušije? Třeba tak, jako antibakterilní rouška s kapsou navíc se speciální povrchovou úpravou.

Praktický videonávod na výrobu roušky

Naučte se, jak vyrobit roušku doma

Roušku alespoň na jedno použití si bez větších problémů dokážete vyrobit i z toho, co máte doma. Jedním takovým návodem je například tento:

Budete potřebovat: papírovou kuchyňskou utěrku, gumičky a kancelářskou sešívačku. Utěrku přehněte na třetiny, až vznikne úzký obdélníkový tvar. Po stranách zhruba do třetiny vložte gumičky a přehněte. Gumičky upevněte sešívačkou. Rouška je jednorázová a díky varhánkovitému přeložení se přizpůsobí velikosti obličeje.

Víte, že se dá vyrobit rouška z trička?

Pro výrobu roušky poslouží také staré tričko. To můžete buď složit do požadovaného tvaru, nebo z něj vystřihnout materiál pro výrobu roušky. Pouze si pohlídejte, aby šlo o tričko ze 100% bavlny, která se dá po vyvaření a vyžehlení použít vícekrát.

Nechce se vám vyrábět rouška? Vyberte si z nabídky roušek skladem