Proč používat respirátor s třídou FFP3

Již více jak měsíc se každý z nás musí kvůli koronavirové krizi denně potýkat se zvýšenými hygienickými opatřeními, mezi které patří i povinné nošení roušek či jiných prostředků, které chrání dýchací cesty. Není však tajemstvím, že rouška svého majitele neochrání tak, jak by měla. Je to dáno především tím, že roušky slouží k ochraně před šířením virů a bakterií, a tím pádem si je nasazují nakažení jedinci, aby svou nemoc nešířili dál.

Chraňte se a noste respirátor s třídou FFP3

Co tedy dělat? Mnohem bezpečnější variantou se jeví některé typy respirátorů, které by své majitele mohli přeci jen ochránit před viry. Respirátory jsou určeny k ochraně před nákazou jako takovou, tudíž by je měli používat nejlépe všichni zdraví lidé, aby se tak co nejefektivněji chránili před možným onemocněním. Podobným způsobem fungují i celoobličejové masky s vhodně zvoleným druhem filtru. Dle Světové zdravotnické organizace WHO bude použití respirátoru ještě o trochu více účinnější, pokud si jej majitel překryje výše zmiňovanou rouškou.

Vhodným typem respirátoru může být právě respirátor filtrační třídy FFP3, jenž je schopen účinně filtrovat vzduch. Filtrační třída FFP3 představuje nejvyšší možný stupeň ochrany dýchacích cest, neboť majitele ochrání před toxickými látkami jako jsou právě viry, ale také bakterie, radioaktivní látky nebo karcinogeny. Na trhu se však objevují i respirátory filtrační třídy FFP1 a FFP2.

Rozdíly mezi respirátory

Jaký je mezi nimi rozdíl? Filtrační třída FFP1 představuje nejnižší stupeň ochrany. Respirátory tohoto typu chrání své majitele před netoxickými pevnými částicemi – jemným prachem a aerosolům na vodní či olejové bázi. Oproti tomu respirátory filtrační třídy FFP2 poskytují střední stupeň ochrany, neboť chrání před středně toxickými částicemi, azbestem, škodlivým prachem a kouřem.

Z toho vyplývá, že nejvíce vhodným je respirátor FFP3, který jako jediný zaručuje určitou ochranu před viry. Je však nutné používat jej maximálně po dobu 24 hodin a následně jej vyměnit za nový. Dejte si ale pozor, protože ně každý respirátor FFP3 lze použít opakovaně! K opakovanému použití slouží polomasky a filtrační masky s výměnnými filtry. Pro správnou funkčnost respirátoru FFP3 je také důležité dbát na jeho správné nasazení a neustále dodržovat základní hygienická pravidla, založená na správném mytí rukou mýdlem s dezinfekcí.

Přečtěte si také: