Účinný respirátor proti koronaviru – jak ho vybrat a správně nosit?

Respirátory a roušky se v období koronavirové pandemie staly samozřejmou součástí života Čechů. Víte, jak vlastně respirátory účinkují?

Co je to respirátor a proč jej nosit

Respirátor je obecně ochrannou pomůckou, která pomáhá svého nositele chránit před viry, bakteriemi, ale také před částečkami prachu, aerosolu či par. Jinak se mu říká polomaska.

Na rozdíl od roušky, pokud bychom jeho nošení měli vztáhnout k aktuální situaci, respirátor primárně chrání samotného nositele. Tedy by jej měli nosit primárně zdraví lidé, kteří nechtějí onemocnět. Rouška naopak brání prostupu viru z organismu dýchacími cestami nositele ven. Rouška chrání zdravého člověka před nemocným. Pokud bude nemocný nosit roušku, snižuje tím pravděpodobnost, že nakazí své okolí.

Respirátory FFP3 proti koronaviru

Což samozřejmě znamená, že tyto ochranné pomůcky, původně vyhrazené zejména zdravotníkům, zcela jistě budou mít své využití i v budoucnosti, například v období chřipkových epidemií. Odborníci z řad epidemiologů rozhodně vítají současnou ochotu veřejnosti dbát na hygienická opatření, jako je nošení ochranných pomůcek, ale i časté mytí rukou a používání účinné dezinfekce. Pokud si navíc chcete být jistí, že COVID-19 nemáte, nechte si udělat test na koronavirus pro samoplátce.

Jak si vybrat respirátor a jak ho používat

Při výběru respirátoru bychom měli zejména vědět, že se rozdělují do tzv. filtračních tříd. Ty definují účinnost respirátoru. V současné situaci je nutné si výhradně volit respirátory nejvyšší, tedy i nejúčinnější třídy. Ty se značí jako respirátory třídy FFP3. Respirátor nejnižší třídy značený jako FFP1 není vůbec na ochranu proti virům určen.

Filtrační třídy respirátorů:

  • FFP1 – chrání proti netoxickým prachům a z 80 % zabrání vdechování pevných částic, hodí se hlavně pro stavebnictví nebo potravinářství
  • FFP2 – chrání před prachem, aerosoly, kouřem a dokážou zachytit až 94 % částic ze vzduchu, používají se v hornictví, kovoprůmyslu a podobně
  • respirátory FFP3 – chrání před prachem, aerosolem a filtrují škodlivé látky a patogeny, jako jsou viry, bakterie, spory, dokážou zachytit 99 % částic do velikosti 0,6 μm, používají se v chemickém průmyslu a ve zdravotnictví

Měli bychom si současně uvědomit, že tato ochranná funkce respirátorů je limitovaná. Respirátor FFP3 bychom měli nosit nejvýše 24 hodin. Po této době už svou účinnosti zčásti ztrácí. Většina modelů také není vhodná pro opakované použití, ale záleží na konkrétním doporučení výrobce.

Současně je potřeba dbát na to, abychom respirátor používali správně, tedy si ho správně nasadili. Okraj respirátoru musí k tváři přiléhat těsně, aby nemohl skrze ochranu projít vzduch, jež může být potenciálně kontaminovaný.

Přečtěte si: